abident - komfortowa stomatologia

powrót do listy wpisów

Dziecko u dentysty

lek. dent. Diana Darłowska 14.09.2018 r.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie powinna odbyć się po pojawieniu się w małej buzi pierwszego zęba. Lekarz dentysta przedstawi sposoby dbania o jamę ustną Twojego dziecka, zalecenia żywieniowe, plan wizyt kontrolnych. Maluch oswoi się z nowym miejscem, chętnie będzie wracał do gabinetu w przyszłości.

Starsze dzieci powinny być odpowiednio przygotowane do wizyty. Jeżeli jest to możliwe, postaraj się wygospodarować chwilę na wcześniejsze odwiedzenie gabinetu bez dziecka. Porozmawiaj ze stomatologiem o tym, jak wizyta będzie wyglądać oraz jak nie wystraszyć małego pacjenta zanim przekroczy próg gabinetu. Umawiając dziecko na wizytę telefonicznie postaraj się, aby nie było obecne przy rozmowie. Często koncentrujemy się wtedy na obawach i wątpliwościach rodziców. Jeżeli są tematy, których nie chcą Państwo poruszać przy dziecku, prosimy o wcześniejszą informację.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

  • Nie strasz. Nie opowiadaj mrocznych historii z dentystą w roli głównej. Dziecko, jak radar wyłapuje wszystko to, o czym rozmawiają przy nim niczego nie świadomi dorośli.
  • Nie mów i nie okazuj, że się boisz. To wzbudza strach dziecka. „Skoro moja mama/mój tata się boi, tam musi się dziać coś naprawdę strasznego”.
  • Nie oszukuj. Mówienie dziecku, które na wizycie będzie miało leczony ząb, że pan doktor tylko zobaczy twoje zęby, jest nie w porządku. Nikt nie lubi być oszukiwany. Po tak sprzecznym komunikacie dziecko będzie zdezorientowane i nie będzie chciało ponownie przyjść do dentysty.
  • Staraj się umówić dziecko na wizytę w godzinach kiedy jest wyspane, wypoczęte i najedzone. Wizyta u dentysty w biegu między przedszkolem a obiadem w domu nie jest najlepszym pomysłem.
  • Nie porównuj dziecka z innymi. Jedno dziecko odważnie usiądzie na fotelu dentystycznym, inne będzie potrzebowało nieco więcej czasu, aby oswoić się z nowym miejscem, jakim jest gabinet. Jest to całkowicie normalne. Przy dozie wyrozumiałości na pewno uda się osiągnąć porozumienie z młodym człowiekiem.
  • Rozmawiaj z dzieckiem, ale bez zbędnych szczegółów. Opowiedz, że w gabinecie znajduje się „zaczarowany” fotel, na którym można jeździć do góry jak windą, a dentysta ma małe lusterko, którym ogląda zęby. Zachęć malucha do wzięcia na wizytę ulubionej zabawki, np. misia. To świetna okazja, aby w formie zabawy wspólnie sprawdzić, czy miś ma zdrowe zęby.
  • Nie obiecuj nagród i nie strasz karą. W naszym gabinecie każde dziecko otrzyma drobny upominek po zakończonej wizycie. Nie ma potrzeby, aby dodatkowo od rodziców dostawało prezent za bycie dzielnym u dentysty. Niech wizyta stomatologiczna będzie dla niego czymś normalnym i naturalnym. Nadmierne chwalenie może przynieść odwrotny skutek. Nie trzeba przypominać, że straszenie dziecka jest niedopuszczalne: „Jak będziesz niegrzeczny, to dostaniesz w tyłek”, „Jak nie otworzysz buzi, zostawię cię tutaj i pójdę do domu”.
  • Jeżeli zachowanie dziecka na to pozwala, w trakcie wizyty zaczekaj na swoją pociechę przed gabinetem. Z naszego doświadczenia wynika, że wtedy dziecko nie jest rozproszone obecnością rodzica i współpracuje z lekarzem dentystą.
  • Pomóż dziecku cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem! Dzięki profilaktyce i wizytom kontrolnym co 3 miesiące, nawet jeżeli dojdzie do rozwoju próchnicy, będzie możliwe wyleczenie jej we wczesnym stadium.