abident - komfortowa stomatologia

powrót do listy wpisów

Trzy sposoby na tymczasowe uśmierzenie bólu zęba

lek. dent. Diana Darłowska 28.10.2018 r.

Często ból zęba pojawia się nagle lub niespodziewanie, w dzień wolny od pracy lub gdy jesteśmy na wakacjach. Co zrobić gdy wizyta u dentysty nie jest możliwa?

  1. Przyjąć lek przeciwbólowy

Najlepiej jest użyć leku w formie musującej – rozpuszczalnej w wodzie lub kapsułki – przyjmując lek w tej postaci najszybciej odczujemy ulgę. Jeśli wybieramy tabletkę, aby zadziałała szybciej trzeba ją rozkruszyć (jeżeli jest to dopuszczalne) i dopiero wtedy połknąć.

Ważne! Nie wolno przyjmować leku przeciwbólowego niezgodnie z zaleceniami i dawkowaniem podanym na opakowaniu. Przyjęcie kilku tabletek naraz zamiast zwiększyć działanie przeciwbólowe, wywoła skutki uboczne i toksyczność leku na organizm. Nie wolno także stosować różnych leków przeciwbólowych naraz.

  1. Przyłożyć  w okolicę bolącego miejsca chłodny kompres

Najprostszą metodą jest owinięcie kostki lodu czystym kawałkiem materiału i masowanie tkliwej okolicy. W aptekach dostępne są specjalne gotowe kompresy żelowe - wygodniejsze w stosowaniu. Można też posmarować bolące miejsce żelem stomatologicznym np. tym, który podajemy dziecku podczas ząbkowania.

  1. Przepłukać jamę ustną chłodnym naparem z szałwii, mięty lub rumianku

Są to zioła działające przeciwzapalnie i ściągająco. Do stosowania kilkukrotnie w ciągu dnia.

Można użyć płynu do płukania dostępnego w drogerii lub aptece zawierającego alkohol. Alkohol ma właściwości odkażające (usuwa bakterie) i uśmierzające ból. Uwaga - płukanki zawierające alkohol nie są przeznaczone do stosowania długoczasowego.

Wskazówki:

  • szczególnie dbaj o higienę jamy ustnej, aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów. Należy szczotkować zęby po każdym posiłku, aby usunąć resztki jedzenia oraz zanieczyszczenia, na których rozwijają się bakterie.
  • jeżeli zęby są nadwrażliwe, wyeliminuj gorące i bardzo zimne napoje, słodkie, słone i kwaśne przekąski. Szczoteczkę wymień na miękką i zaopatrz się w pastę przeznaczoną do wrażliwych zębów.
  • jeżeli czujesz, że przyczyną bólu jest wypadnięcie wypełnienia (plomby), nie stosuj gotowych, tymczasowych opatrunków do zębów – plomberów – dostępnych w aptece. Zatykając nimi ubytek w zębie stwarzamy idealne warunki do rozwoju ostrego stanu zapalnego zęba.

Pamiętajmy, że w przypadku nieznośnego bólu istnieje tylko jedno rozwiązanie – odwiedzenie gabinetu stomatologicznego i pozwolenie lekarzowi dentyście, aby uwolnił nas od nieprzyjemnych dolegliwości. Jeżeli ból samoistnie ustąpił, nie rezygnuj z wizyty stomatologicznej. W zębie mogła rozwinąć się martwica tkanek, która wymaga bezzwłocznego leczenia, mimo że objawy nie są już odczuwalne.

W dni wolne od pracy zapraszamy do kontaktu mailowego z naszym gabinetem, jeżeli istnieje taka możliwość, przyjmujemy pacjentów z bólem na wizytę również w weekend i służymy poradą, jak radzić sobie z bólem przed umówioną wizytą.